MODRÁ ŘADA

ROHOVNÍK OBECNÝ

Jedná se o stálezelený strom s expandovaným listovím, který může dosáhnout výšky 10 m. Má silné, kožovité, lesklé a tmavě zelené listy. Květy jsou velmi malé, nazelenalé a tvoří paždí listů.
Plody nazývané svatojánský chléb nebo karob jsou velké lusky 10-20 cm dlouhé, husté a kožovité.
Mají velmi tvrdý vnější povrch s masitou, pastovitou, a cukernatou dužinou, která vysušením tvrdne.
Plody zůstávají po dlouhou dobu na stromě a proto mohou být „vysušené“ lusky s hnědou barvou mezi nezralými plody zelené barvy. Plody obsahují tmavá, zaoblená, stlačená semena, velmi tvrdá, nazývaná „karát“, protože byly v minulosti používány jako váhová jednotka zlata.
Proteinový extrakt ze semen Ceratonia Siliqua je velmi bohatý na arginin, kyselinu asparagovou a kyselinu glutamovou. Arginin je aminokyselina nezbytná pro život vlasů. Je přítomna v mnoha organických reakcích, ke kterým dochází uvnitř organizmu. Z argininu se zejména získává silný vazodilatační oxid dusnatý, NO. Je tedy schopen rozšířit cévy, což vede ke zvýšení krevního oběhu u kořene vlasu a to podporuje růst vlasů. Kyselina asparagová, protože se zapojuje do buněčného metabolismu, je pro buňky zdrojem energie. Kyselina glutamová je prekurzor glutaminu, aminokyseliny nezbytné pro zásobování vlasů sírou, kterou má zapotřebí k zajištění stabilní struktury a struktury odolné proti mechanickému namáhání. Často v dospělosti nebo za stresových okolností či pod vlivem fyzické únavy je dodání doplňku glutaminu důležité, protože stimuluje růst vlasů.
To, co dělá proteinový hydrolyzát získaný ze semen Ceratonia Siliqua unikátním, je skutečnost, že je zakotven ve speciálně formulované matrice, která díky svému kladnému náboji, má vysokou elektrostatickou afinitu k vnějšímu kutikulárnímu a záporně nabitému povrchu vlasů. Takto uložený na vnějším povrchu kutikuly zaručuje po delší dobu cílené, kontrolované uvolňování účinných látek. Uvolňuje aminokyseliny, o které je obohacen a vytváří ochranný film, který vyhlazuje kutikulu a poskytuje pevnost a odolnost proti lámání vlasů. Bílkovinný extrakt ze semen Ceratonia Siliqua obsahuje jemné složky vybrané pro znovu obnovení stejného keratinového složení vlasu. Opravuje poškozené vlasy zevnitř fyziologické struktury vlasového vlákna a vyhlazuje vnější povrch kutikuly. Vlasy jsou pak ve výsledku zesíleny a oživeny, mají větší odolnost proti lámání a lepší vzhled. V souhrnu lze konstatovat, že proteinový extrakt ze semen Ceratonia Siliqua je komplexním cíleným opatřením, které posiluje, hydratuje a chrání vlasy a zlepšuje plnost, měkkost a lesk vlasů.

PROTEIN ZÍSKANÝ ZE SÓJI

Extrakt bílkoviny sójové pomáhá zajistit správnou výživu buněk vlasového folikulu a je nezbytný k dosažení rychlého zlepšení zdraví a vzhledu vlasů, již od prvních aplikací.

EXTRAKT ZE SEMEN LNU

Len, jehož botanický název je Linum Usitatissimun, je jednoletá bylina, která produkuje své plody ve formě kapslí, jenž obsahují malá semena černé nebo oranžové barvy velmi bohatá na účinné látky. Využití lnu sahá až do starověku, vskutku to byla jedna z prvních rostlin, která byla použita v terapeutické oblasti. Lněná semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny cenné pro obnovu a oživení vlasů křehkých a suchých v důsledku působení slunečního záření, či zničených smogem měst, v důsledku jiných znečištění, kouření a eventuálně vlasů narušených léčebnými procesy aplikovanými příliš často. Napomáhají eliminovat efekt krepatých vlasů, omezují nepříjemné neestetické roztřepené konečky vlasů. Vlasy se jeví být renovovány, jsou měkčí a přirozeně lesklejší.

EXTRAKT ZE SEMEN LNU

Alfa-hydroxy kyseliny z ovoce dodávají vlasům výživu a životní materiál, po kterém jsou vlasy silnější a zdravější.
Extrakty byly získány přirozeně z grapefruitu, citronu, brusinek a rajčat a jsou schopny poskytovat kombinaci živin, které často poškozeným vlasům chybí.

STŘÍBRNÁ ŘADA

ČAJOVNÍKOVÝ STROM KEJEPUD STŘÍDAVOLISTÝ

Čajovníkový strom [kejepud střídavolistý], je původem ze státu Nový Jižní Wales (Austrálie).
Svůj běžný název „tea“ [„čaj“] tree nese dle toho, že James Cook objevil možnost získání čaji podobného nápoje s kořeněnou chutí. Z jeho lineárních listů dlouhých od 10 do 35 mm se destilací získává vzácný esenciální olej s mnohými a známými vlastnostmi. Domorodé obyvatelstvo používá tuto rostlinu po staletí, znají její hojící a antiseptické vlastnosti, používají ji k léčbě vředů, ran, kašle a k udržování vzdálenosti škůdců a hmyzu. Esenciálnímu oleji z tea tree je uznána antimikrobiální aktivita a široké neutralizační spektrum schopné blokovat bakterie, plísně, viry.
Byl mimo jiné objeven protizánětlivý a imunostimulační účinek. Účinné látky, které rostlinu dělají tak zvláštní, jsou obzvláště 4 – terpineol a 1,8 – cineol [eukalyptol]. Mimo to má dezinfekční a deodorační vlastnosti. Kožní maz upravující a dezinfekční vlastnosti tohoto esenciálního oleje mohou být využity v případech dermatitidy a při problémech s vlasovou pokožkou a umožňují blahodárné působení na pokožce s lupy. Z tohoto důvodu je Tea Tree důležitou složkou řady Silver Line HERGEN.

SKOŘICE

Skořice je až 15 m vysoký strom původem z Indie a Srí Lanky, velmi rozvětvený s vrásčitou kůrou. Účinné složky skořice jsou obsaženy v kůře mladých větví, které, jakmile se zbaví vnějšího korku a dalším následujícím ošetřením, dostanou svůj klasický vzhled malého pergamenu ořechové barvy. Skořice je silný přírodní antioxidant, stimuluje krevní oběh a má antibakteriální vlastnosti (využívané ve starověkém Egyptě pro balzamování zesnulých). Mimo jiné má sedativní a zklidňující schopnost nápomocnou ke snížení svědění a zarudnutí vlasové pokožky s lupy.

KŮRA VRBY BILE (ALBA SOLI)

Z vrbové kůry se extrahuje velmi aktivní látka bohatá na salicin, glykosid kyseliny salicylové, prekurzor účinné látky aspirinu. Tato speciální látka má především exfoliační, protimazový a antibakteriální účinek (P. Acnes – akné). V Silver Line řadě se tento výtažek používá k regulaci a zlepšení buněčné obnovy. Působí také jako antimikrobiální látka bránící množení bakterií v příznivých podmínkách, jaké jsou dány vlasovou pokožkou s lupy.

FIALOVÁ ŘADA

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ

Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina patřící do čeledi Labiatae vysoká 20 až 40 centimetrů s listy, které jsou tmavě tečkovány v místech sekrečních žláz. Květy jsou modro – fialové barvy a jsou uspořádány do klasů. Roste v Asii, na Sibiři a v Severní a Jižní Americe, kde jej domorodci používají pro své protizánětlivé vlastnosti. Částí rostliny, která obsahuje aktivní složky, je kořen, který obsahuje flavonoidy jako je například baicalin a několik fytosterolů.
Tyto sloučeniny mají uznávanou antioxidační a protizánětlivou schopnost. Mimo jiné moderní studie také potvrdily užitečné vlastnosti rostliny pro krevní oběh.
Zejména baicalin je schopen zvýšit proliferaci folikulárních buněk a chránit je od inhibičního signálu, ke kterému dochází za působení androgenních hormonů. Baicalin konkrétně blokuje inhibiční signál indukovaný DHT bránící tak aktivaci jeho receptoru. Tímto způsobem dochází ke ztrátě inhibičního působení DHT na folikulární buňky, která by jinak vedla k postupné miniaturizaci vlasových folikulů.

KLÍČKY Z PŠENICE A SÓJI

Pšenice a klíčky stimulují metabolickou aktivitu papila dermálních buněk zajišťujících příjem potřebných k růstu vlasů živin. Studie in vitro [ve zkumavce], prokázaly zvýšenou folikulární aktivitu, tedy index zvýšené buněčné aktivity. Vitálnější folikuly mají silnější a robustnější vlasy. Doba trvání fáze anagen se zvyšuje, zpožďuje se objevení fáze telogen a začátek dalšího folikulárního cyklu se ukáže být stimulován účinněji.

ARGININ

Aminokyseliny argininu jsou pro vlasy důležité, protože umožňují lepší prokrvení jejich kořínků. Díky tomu jsou vlasy dobře zásobeny živinami a proto rostou lépe. Lidský organismus je schopen produkovat arginin, ale toto množství není vždy dostatečné a to zejména v případě stresu nebo v přítomnosti některých anomálií. Je proto nutné přistoupit k příjmu externího argininu.

PROTEIN ZÍSKANÝ ZE SÓJI

Extrakt sójového proteinu pomáhá zajistit správnou výživu buněk vlasového folikulu, který je nezbytný k dosažení rychlého zlepšení zdraví a vzhledu vlasů a to již od prvních aplikací.

EXTRAKT ZE SEMEN JÍROVCE

Koňský kaštan, jehož botanický název je Aesculus hippocastanum, je strom, který může dosáhnout výšky až 40 metrů a roste hlavně v severní části Řecka a západní Asii. Prospěšných vlastností přisuzovaných jírovci je mnoho a jsou spojeny s oběhovou periferií a s léčbou problémů zánětlivého charakteru. Jednu z aktivit, kterou jírovec nabízí, je jeho užití k léčbě propustnosti kapilár a jejich křehkosti. Pomáhá při lymfatické drenáži a přispívá k odstranění intersticiálním [mezitkáňovým] hromaděním tekutiny. Aplikovaný na vlasovou pokožku má blahodárné účinky, které zlepšují a posilují její mikrocirkulaci.

MENTOL

Mentol je schopen stimulovat mikrocirkulaci vlasové pokožky a tím poskytovat větší okysličení folikulárním buňkám.

RŮŽOVÁ ŘADA

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

Spiraea ulmaria je vytrvalá bylina, která roste na vlhkých místech se vztyčenými trnitými stonky a červeným žilkováním. Má žluto – bílé voňavé květy, shromážděné v klastrech [hroznech], které obsahují účinné látky známé pro své protizánětlivé vlastnosti.
Růžová řada – Pink Line je obohacena specifickým enzymatickým extraktem, který tvoří gallotannin a ellagitannin, jež jsou schopny regulovat produkci a sekreci kožního mazu za snížení aktivity některých enzymů zodpovědných za funkci žláz. Tyto taniny jsou také dobře známy, pro své adstringentní [stahovací] schopnosti uzavírat póry vlasové pokožky a tím zabraňovat vniknutí bakterií a jiných zbytků nečistot do vnitřku kanálků žláz a vlasových folikulů. Rostlinný komplex řady obsahuje salicylové deriváty (salicylaldehyd, methyl salicylát, ethyl – salicylát), jejichž antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti jsou také dobře známy.
Nakonec je Růžová řada – Pink Line obohacena o čistící složky schopné usnadnit odstranění metabolických zbytků, které kontaminují vlasovou pokožku a udržují tekutiny.

 

SOLI ZINKU

Soli zinku zasahují do činnosti mazových žláz vlasové pokožky, kde snižují jejich aktivitu. Jsou schopny absorbovat přebytečný kožní maz, který je pak méně tekutý a kůže je matnější a zároveň snižují nevzhledný olejovitý výskyt a mastnotu na vlasové pokožce. Stopový prvek zinku je dobrý pro vlasy z mnoha úhlů pohledu. Kromě toho, že napomáhá rychlejší regeneraci kapilárních buněk, tak rovněž chrání vlasové kořínky před zánětem. Nadto je zinek nezbytný pro tvorbu kolagenu a dále má zásadní význam pro pojivovou tkáň, ve které se nacházejí vlasy a jejich kořínky.

AKTIVNÍ SÍRA

Aktivní síra obnovuje fyziologickou aktivitu žlázových buněk a snižuje případnou bakteriální kolonizaci při nadměrném pocení a při značně zvýšeném mazotoku.

PROTEIN ZÍSKANÝ ZE SÓJI

Extrakt ze sójového proteinu pomáhá zajistit správnou výživu buněk vlasového folikulu, je nezbytný k dosažení rychlého zlepšení zdraví a vzhledu vlasů již od prvních aplikací.

ZLATÁ ŘADA

EXTRAKT ZE SLADKÝCH MANDLÍ

Mandle mají botanický název je Prunus Amygdalus Dulcis. Je to malý strom původem z Íránu, který dosáhne maximální výšky 5 – 6 metrů, má bílé nebo jemně růžové květy, kvete většinou brzy na jaře. Sladký mandlový olej se získává lisováním z mandlových semen za studena. Je prezentován ve formě průhledné kapaliny světle žluté barvy. Chemicky je složen z vysokého podílu kyseliny olejové a kyseliny linolové a v menší míře z kyseliny palmitové, stearové, laurové a kyseliny myristové. Má změkčovací, vyživovací, eudermické a elastizační účinky.
Jeho použití v kosmetické a farmaceutické oblasti je rozšířeno od starověku. Zájem o něj v kosmetické oblasti je především díky své proteinové frakci. Bílkoviny, které jej tvoří jsou většinou emulsin a amando globulin. Aminokyselinami, na které je zvláště bohatý, jsou kyselina glutamová, kyselina aspartová, serin, prolin, arginin, histidin, alanin, valin, leucin, fenylalanin, lysin a cystein.
Toto konkrétní množství aminokyselin z něj činí ideální složku pro složení perfektního výrobku s unikátními nutričními, obohacujícími a změkčovacími vlastnostmi. Zlatá řada – Gold line je tak schopna opravit vlasy, které se zdají být poškozené, křehké a zchudlé. Produkt současně zvlhčuje vlasovou pokožku do hloubky, což zajišťuje, že vlasy nevysychají a přijímají základní prvky, které potřebují. Sladký mandlový olej pomáhá udržovat ochrannou vrstvu vlasové pokožky, snižuje podráždění, která mohou vést k určitým abnormalitám, redukuje podráždění po špatně vykonaných vlasových úpravách s podivným zpracováním, napravuje iritaci po použití příliš agresivních mycích prostředků ze supermarketů.
To, co dělá jedinečným výběr aminokyselin a proteinů extrahovaných ze sladkých mandlí, je schopnost vytvářet na samotném vlasovém vláknu ochranný film, čímž se snižuje jev roztřepených konečků, protože vnější kutikulární vrstva je uzavřena. Tak je možné dosáhnout obnovení a posílení fyziologické funkce bariéry, která zabrání pronikání škodlivých látek zvenčí vlasu, a zevnitř zachovává živiny, které vlas potřebuje. Vlas je pak viditelně zdravější a vyživovanější a má zlepšeny své senzorické schopnosti.

PROTEIN ZÍSKANÝ ZE SÓJI

Extrakt bílkoviny sójové pomáhá zajistit správnou výživu buněk vlasového folikulu a je nezbytný k dosažení rychlého zlepšení zdraví a vzhledu vlasů, již od prvních aplikací.

PROTEIN ZÍSKANÝ Z PŠENICE

Pšeničné proteiny obsahují aminokyseliny podobné těm, které tvoří naše vlasy, z tohoto důvodu dodávají vlasům sílu, objem a lesk. Zároveň jsou schopny působit na vlasovou pokožku tím, že zlepšují její hydrataci a následně působí na vlasové vlákno.

PROTEIN ZÍSKANÝ Z HEDVÁBÍ

Hedvábné proteiny svým působením vyživují vlasové vlákno; jsou schopny udělat vlasy lesklými, hladkými, hedvábnými a odolnějšími vůči vnějším stresům, kterým jsou vystaveny. Dodávají větší účinek kondicionérním schopnostem kosmetických přípravků, které je obsahují, protože vyhlazují, vyrovnávají a zhutňují vlasové vlákno. Vlasy jsou pak hydratovanější a zářící, renovované a zdravé.

EXTRAKT ZE ZELENÉHO ČAJE

Zelený čaj se vyrábí výhradně z listů Camellia Sinensis [čajovník čínský], u kterých během zpracování nesmí dojít k oxidaci. Neuvěřitelné bohatství flavonoidů, vitamínů, stopových prvků, katechinů a dalších látek s antioxidační aktivitou z něj dělají zásadní prvek pro zdraví vlasové pokožky a vlasů.

OLEJ Z LÍSKOVÝCH OŘÍŠKŮ

Olej z lískových oříšků se získává z Corylus Avellana, lískových oříšků, keře, který běžně roste v italských lesích. Olej z lískových oříšků se získává za studena mechanickým lisováním suchých lískových oříšků, odděluje se mastná část od krémovější a umožňuje tak oleji, udržet všechny jeho organoleptické [smyslové] vlastnosti. Olej je jantarové barvy a má jemnou ovocnou vůni. Jeho vysoká hydratační a výživná schopnost a jeho neuvěřitelná lehkost z něj dělá ideální složku pro složení přípravků na vlasy, protože nezatěžuje ani ty nejtenčí vlasy.

OLEJ ZE SLADKÝCH MANDLÍ

Je to olej, se získává ze semen sladkých mandlí, Prunus Amygdalus Dulcis. Je široce používán v kosmetickém a terapeutickém odvětví, protože má vyživující, zvláčňující a výživné účinky.
Olej ze sladkých mandlí je ideální k léčbě poškozených a křehkých vlasů. Je bohatý na mastné kyseliny a vitamin A, B1, B2, B6, D a E. Vitamín A udržuje zdraví vlasů, vitamíny B1 a B6 podporují růst a vitamin E je excelentní antioxidant, který podporuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce. Mastné kyseliny pronikají hluboko do vlasového vlákna, hydratují a vyživují jej „zevnitř“. Tímto způsobem olej ze sladkých mandlí zlepšuje zdraví vlasů v celém rozsahu, chrání vlasy před stresem a před vnějším namáháním, které by vlasy mohlo ochudit, opravuje nejvíce poškozené části vlasů a zlepšuje jejich vzhled a jejich senzorické vlastnosti.

EXTRAKT Z ALOE VERA

Aloe vera nese odborný název Aloe Barbadensis. Je to rostlina s masitými listy, ozdobenými trny, které se používají jako přírodní lék na mnoho chorob a postižení lidského těla. Má velmi výživné a zklidňující účinky. Dodává lesk a živiny i nejvíce poškozeným vlasům.

GUAROVÁ GUMA

Je to pryskyřicový materiál získaný drcením endosperm [vnitřní výstelka rostlinných semen] semen z jedné léčivé luskovité rostliny, typické v Indii a Pákistánu. Má kondicionérní vlastnosti, zlepšuje česání a ovladatelnost vlasů.

ČERVENÁ ŘADA

R1 – MÁTA PEPRNÁ

Máta peprná má antioxidační vlastnosti, osvěžující, antibakteriální a antiseptické vlastnosti a je proto schopna zničit bakterie, které je možno nalézt na kůži a na vlasové pokožce. Kromě toho máta stimuluje krevní mikrocirkulaci. Vykazuje příznivý účinek na vlasové pokožce a na vlasech tím, že umožňuje vlasovým folikulům přijímat více živin, vlasy jsou pak zdravé, silné a živené a mají možnost rychlejšího růstu. Máta peprná také pomáhá regulovat produkci mazu, kožního pH a hydrataci vlasové pokožky. Složky máty peprné reaktivující krevní oběh dělají z R1 HERGEN Detoxikačního tonika ideální prostředek také k provádění masáží na jiných částech těla, kde je vhodný k jejich přípravě na následné ošetření.

R1 – ALFA-HYDROXY KYSELINY Z OVOCE

Alfa – hydroxy kyseliny z ovoce dodávají vlasům a vlasové pokožce výživu a vitalitu. Byly přirozenou cestou získány z grapefruitu, citronu, brusinek a rajčat a jsou schopny poskytovat kombinaci živin, které často poškozeným vlasům chybí. Vůně R1 HERGEN Detoxikačního tonika je svěží a připomíná šťávu šťavnatého červeného grapefruitu. Rozmazluje a ukojí naše smysly při vzpomínce na dobrotu citrusových plodů v jižní Itálii.

R2 – ALFA-HYDROXY KYSELINY Z OVOCE

Alfa-hydroxy kyseliny z ovoce poskytují pokožce a vlasům živiny a životně důležité látky. Byly získány přirozenou cestou z grapefruitu, citronu, brusinek a rajčat a jsou schopny poskytovat kombinaci živin, které často poškozeným vlasům chybí.

R2 – KOLAGEN Z ACACIA – AKÁCIE

Kolagen z Acacia je 100% rostlinný extrakt ze stromu Acacia typického pro vyprahlé oblasti Afriky a Blízkého východu. Díky svým hydratační vlastnostem a své jedinečné schopnosti vytvářet bariéru na povrchu kůže a u kapilár, minimalizuje nepříznivé účinky, které pro pleť představuje vystavení se slunci, větru a znečištěnému ovzduší, takže pokožka zůstává pružná a měkká.
Souběžně s tím jeho vlastnosti z něho činí ideální prostředek pro péči o suché a poškozené vlasy: chrání vlasové vlákno, dodává vlasům větší objem, větší měkkost a zajišťuje větší přilnavost pigmentů při barvení.

R2 – CHLORID HOŘEČNATÝ

Chlorid hořečnatý je sůl používaná jako doplněk k obnovení blaha organismu. Pomáhá udržovat pleť zdravou, jemnou a tonickou. Podporuje tkáňovou pružnost, omlazuje a revitalizuje kůži, zlepšuje krevní oběh pokožky.

R2 -EXTRAKT ZE SEMEN JÍROVCE

Extrakt ze semen jírovce je obzvláště bohatý na flavonoidy, látky všeobecně známé pro své antioxidační, protizánětlivé a vazoprotektivní složky. Má protektivní a dekongescens [odstraňuje zduření] vlastnosti s ochranným účinkem na kůži, brání jejímu zarudnutí a jejímu podráždění. Zachovává zdraví cév, zlepšuje v horních vrstvách kůže a ve vlasové pokožce krevní oběh.

R3 – SOLUM FULLONUM

Jíl má jediný komponent Solum fullonum, který obsahuje hliník – silicylate látky derivované z žulových hornin a na minerály bohatých zemin. Jeho zvláštní chemické složení a pro své různorodé vlastnosti má jíl možnost být používán v mnoha oblastech. Je schopen re – mineralizační činnosti, vzhledem k vysoké přítomnosti železa, hořčíku, vápníku a křemene. Jíl je dotován důležitými antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi. Dále má čistící a exfoliační schopnost, favorizuje ošetření pokožky.
Může absorbovat a vylučovat škodlivé látky a díky svým chelátotvorným vlastnostem umožňuje zachytit škodlivé látky, které mají tendenci se hromadit na kůži a vlasech. Jíl, který je hydro – aktivovaný pomocí speciálního Čistícího koncentrátu, je tedy schopen do sebe pohltit nečistoty usazené na povrchu kůže a na vlasech, ale také vstřebat jakékoliv částice mazu a keratinových šupin. Napomáhá fyziologické obnově buněk, zpomaluje tvorbu vrásek a činí pleť vláčnou a hladkou, oddaluje stárnutí. Snižuje zadržování vody a zvyšuje turn-over [výměnu] buněk. Vlastnosti jílu jej dělají vhodným kurativním prostředkem k použití na většině částí těla.

R4 – ARGANOVÝ OLEJ

Jméno Argan, pod nímž je rostlina známa, odpovídá místnímu názvu „tashelhit“, který v berberském jazyce Berberů, (domorodí obyvatelé severní Afriky na území odpovídajícímu dnešním státům Maroka, Alžírska, Tuniska a Libye) znamená „olej“. Arganovník je strom s trnitými větvemi vysoký 8-10 metrů, velmi odolný, který může žít dokonce 150-200 let. Lisováním ovoce arganového stromu za studena se dostanete rostlinný olej, který se snadno vstřebává bez toho, aniž by mastil. Vlastnosti oleje Argan jsou spojeny s jeho vysokým obsahem důležitých živin, jako je omega-3, tokoferoly, flavonoidy, karotenoidy a vitamin E, látky, které poskytují silné antioxidační vlastnosti a silné výživné a ochranné účinky vlasové pokožce a pleti. Arganový olej hraje důležitou roli v prevenci stárnutí kožních tkání a působí proti tvorbě volných radikálů. Kromě toho má také vynikající účinek na vlasy, restrukturalizuje a hydratuje vlasové vlákno, které by jinak vypadalo suché, křehké, oslabené a bez lesku. Zejména v něm obsažená kyselina linolová zvyšuje pružnost a vitalitu vlasů, vytváří ochrannou bariéru, která vlasu brání v lámání.

R4 – OLEJ Z LÍSKOVÝCH OŘÍŠKŮ

Lískový oříšek je plodem lísky obecné, Corylus avellana, keře, kultivovaného člověkem již od starověku. Olej z lískových oříšků se získává za studena mechanickým lisováním lískových oříšků, oddělující mastnou část z krémovější a umožňuje tak oleji udržet všechny jeho organoleptické [smyslové] vlastnosti. Ořechová chuť oleje oříšků je velmi příjemná a její vůně je jemně ovocná. Olej je jantarové barvy a je považován za velmi lehký a jemný, nemastný olej. Olej lískových oříšků je zdrojem cenných minerálních látek jako je selen, který má takovou vlastnost, že je schopen zpomalovat proces stárnutí buněk, dále má olej vysoký obsah vitamin E, což je přírodní dokonalý antioxidant, jenž mát vliv na volné radikály, proti kterým působí a kromě toho olej napomáhá zachovávat krásu a zdraví.
Plní tři základní úlohy:
– Má čistící schopnost, čistí póry od nečistot, je zejména pro ty, kteří žijí ve městech, která podléhají vysokému znečištění ovzduší;
– Má stahující schopnost, která pomáhá jemně zavřít póry;
– Má vyvažovací schopnost, reguluje produkci mazu.

R4 -RICINOVÝ OLEJ ZE SKOČCE OBECNÉHO

Je to rostlinný olej získaný lisováním za studena ze semen rostliny Ricinus communis – skočec obecný.
Skládá se z 90% z nenasycené mastné kyseliny nebo kyseliny ricinolejové, která působí antibakteriálně a proti plísním, ideální k zabránění šíření infekcí nebo plísní vlasové pokožky, ale také obsahuje kyseliny palmitovou, stearovou, linolovou a linolenovou, které vyživují a posilují vlasy, podporují rychlejší a zdravý růst. Ricinový olej je také vynikající hydratační, vyživující a změkčující kondicionér na vlasy. Olej je schopen vyživovat mazové žlázy ve vlasové pokožce, normalizuje sekreci a chrání zdraví vlasové cibulky, zajišťuje růst vlasů, které pak rostou lépe vyživované a vitálnější. To, co dělá jedinečným tento rostlinný olej, je jeho zvláštní příbuznost s keratinem, proteinovou látkou, která tvoří vlasy. Tím, že se dobře váže, zaručuje elixíru proniknout hluboko do vlasového vlákna, mít delší dobu vliv a specificky působit na strukturu vlasů.
Z těchto důvodů se výzkumníci BES rozhodli použít ricinový olej jako společný prvek pro složení všech Esenciálních elixírů Červené řady – Red Line.

R4 – RÝŽOVÝ OLEJ

Rýžový rostlinný olej je získaný lisováním za studena z plev, slupky zrna rýže, Oryza sativa.
Ve východních zemích je rýžový olej známý jako „olej zdraví“.
Jeho složení kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina palmitová a vitamin E je dokonale vyváženo a dělá olej obzvláště vhodným pro boj proti stárnutí kůže. Hlavní nutriční předností rýže závisí na množství vitaminu E a na přítomnosti -oryzanol, rostlinného sterolu, který může účinně čelit škodám způsobených volnými radikály na fosfolipidech buněčné membrány, a který chrání pokožku před oxidačním stresem a fotostárnutím.
Díky bohatému obsahu tokoferolů a množství mononenasycených mastných kyselin (kyselina olejová) a polynenasycených kyselin (kyselina linolová) byly oleji z rýže svěřeny antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, ochraňuje proti UV záření a působí proti stárnutí. Rýžový olej mimo jiné také poskytuje měkkost a hydrataci pokožky a vlasové pokožky a vyhlazuje povrch vlasů.

R4 – ESENCIÁLNÍ OLEJ TEA TREE

Esenciální olej Tea Tree nebo Tea Tree Oil se získává ze stromu Melaleuca alternifolia, rostlina pocházející ze státu Nový Jižní Wales (Austrálie). Svůj běžný název „tea“ [„čaj“] tree nese dle toho, že James Cook objevil možnost získání čaji podobného nápoje s kořeněnou chutí. Z jeho lineárních listů dlouhých od 10 do 35 mm se destilací získává vzácný esenciální olej s mnohými a známými vlastnostmi. Praobyvatelé Austrálie jej definovali jako „nejuniverzálnější přírodní léčitel“ a začali jej používat k léčbě drobných zranění, ran, vředů a k udržování vzdálenosti škůdců a termitů.
Domorodé obyvatelstvo používá tuto rostlinu po staletí, znají její hojící a antiseptické vlastnosti, používají ji k léčbě poranění, ran, kašle a k udržování vzdálenosti škůdců a hmyzu. Esenciálnímu oleji z tea tree je uznána antimikrobiální aktivita a široké neutralizační spektrum schopné blokovat bakterie, plísně, viry. Byl mimo jiné objeven protizánětlivý a imunostimulační účinek. Pro tyto vlastnosti je esenciální olej Tea Tree velmi indikován k léčbě lupů a plísňových infekcí. Je také vhodný k udržování správné rovnováhy produkce kožního mazu. Tea Tree Oil obsahuje 48 organických sloučenin, ale nejdůležitější látky pro své terapeutické schopnosti jsou zejména dvě: 4-terpineol a 1,8-cineol.
Mimo to má dezinfekční a deodorační vlastnosti.
Kožní maz upravující a dezinfekční vlastnosti tohoto esenciálního oleje mohou být využity v případech mazotoku a pocení a umožňují blahodárné působení na vlasovou pokožkou a na pokožce s lupy. Z tohoto důvodu je R4 HERGEN Esenciální čistící elixír důležitým komponentem, který má být přiřazen ke Stříbrné řadě – Silver Line (léčba lupů) a Růžové řadě-Pink Line (regulace kožního mazu) HERGEN.

R5 – OLEJ Z HROZNOVÝCH JADER

Hroznový olej se získává lisováním semen, plodů Révy vinné, Vitis vinifera. Olej je známý pro své nutriční a antioxidační vlastnosti v důsledku přítomnosti v něm obsažených fenolických látek, nasycených mastných kyselin, mono a polynenasycených kyselin a cenného vitamínu E.
Jeho aplikace na vlasovou pokožku umožňuje dvojí výsledek: vykonává svou hydratační, zvláčňující, an¬tioxidační a kožní maz regulující úlohu na pleti a vyživuje vlasové folikuly stimulující buněčnou aktivitu a tím podporuje růst nových vlasů. Činnost, kterou koná na vlasové pokožce a na pleti, je možná hlavně díky vysokému obsahu kyseliny linolové. Jako součást kožních ceramidů se podílí na složení epidermálních lipidů, podporuje buněčnou soudržnost, za omezení ztráty vody a tím garantuje dobrou hydrataci. Lipidy jsou v souladu s vnější hydrofilní složkou a s vnitřní lipofilní a mají velmi důležitou roli v regulaci bariérové funkce. Tímto způsobem se udržuje správná hydratace pokožky a je zaručena její pružnost. Navíc hroznový olej díky obsahu fenolů a vitaminu E působí antioxidačně a to z něj dělá zajímavý prostředek účinný v prevenci stárnutí kůže.
Olej z hroznových jader má rovněž silný nutriční a antioxidační účinek v hladině vlasových folikul a ve fázi anagen stimuluje a podporuje růst nových vlasů. Je schopen vyživovat, oživovat a posilovat vlasové vlákno.

R5 – OLIVOVÝ OLEJ

Olivový olej se získává z oliv, lépe řečeno z plodů stromu Olivovníku evropského, Olea Europaea.
Je to olej s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin a významných antioxidantů, které pomáhají proti působení volných radikálů, stimulují krevní oběh a dodávají užitečné živiny pro zdravý růst vlasů. Ne každý ví, že olivový olej může být použit k masírování vlasové pokožky, za účelem zastavení vypa¬dávání vlasů a jejich řídnutí. Olivový olej v podstatě obsahuje kyselinu azelaovou, látku schopnou inhibovat enzym 5a- reduktáza, jehož hlavním úkolem (jak jsme viděli) je konverze testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). DHT je hormon primárně zodpovědný za oslabení vlasové cibulky, jeho miniaturizaci a proto za plešat¬ost. Olivový olej má také mimořádné antibakteriální vlastnosti a antioxidanty, které pomáhají v boji proti oxidačnímu působení volných radikálů, zodpovědných za buněčné stárnutí. Obnovuje dobrou zásobu živin ve vlasové pokožce a vlasovému vláknu. Olivový olej je opravdu bohatý na esenciální živiny jako je vitamin D, vitamin E, niacin a biotin, které pomáhají vyživovat vlas do hloubky a stimulují vlasový růst.

R5 – RICINOVÝ OLEJ ZE SKOČCE OBECNÉHO

Je to rostlinný olej získaný lisováním za studena ze semen rostliny Ricinus communis – skočec obecný. Skládá se z 90% z nenasycené mastné kyseliny nebo kyseliny ricinolejové, která působí antibakteriálně a proti plísním, ideální, k zabránění šíření infekcí nebo plísní vlasové pokožky, ale také obsahuje kyseliny palmitovou, stearovou, linolovou a linolenovou, které vyživují a posilují vlasy, podporují rychlejší a zdravý růst. Ricinový olej je také vynikající hydratační, vyživující a změkčující kondicionér na vlasy. Olej je schopen vyživovat mazové žlázy ve vlasové pokožce, normalizuje sekreci a chrání zdraví vlasové cibulky, zajišťuje růst vlasů, které pak rostou lépe vyživované a vitálnější. To, co dělá jedinečným tento rostlinný olej, je jeho zvláštní příbuznost s keratinem, proteinovou látkou, která tvoří vlasy. Tím, že se dobře váže, zaručuje elixíru proniknout hluboko do vlasového vlákna, mít delší dobu vliv a specificky působit na strukturu vlasů. Z těchto důvodů se výzkumníci BES rozhodli použít ricinový olej jako společný prvek pro složení všech Esenciálních elixírů Červené řady-Red Line.

R5 – OLEJ Z ALOE VERA

Aloe vera je účinný přírodní prostředek pro posílení vlasů a v boji proti jejich padání. Aloe vera je sukulentní rostlina z čeledi Aloacee, která preferuje horké a suché klima. Jedná se o masitou trvalou rostlinu keříkovitého tvaru, vysoká až 1 m. Pěstuje se hlavně v Africe, Austrálii, Severní Americe, Střední Americe, Jižní Americe, Rusku, Japonsku. V Evropě se rostlina v určitém významnějším měřítku pěstuje pouze ve Španělsku.
Mnohé se začínají pěstovat také v jižní Itálii, ale jsou ještě nevelikých rozměrů. Znalosti a využití Aloe Vera jsou velmi stará. Některé hliněné destičky pocházející z doby kolem roku 2000 před naším letopočtem, které byly nalezeny na konci devatenáctého století skupinou archeologů v Mezopotámii, poblíž města Nippur v Iráku, se zmiňují o aloe vera jako o rostlině, jejíž „listy připomínají pouzdra nožů“. Ve starověkém Egyptě byla aloe vera rostlinou, jejíž „krev“ dává krásu, zdraví a věčnost. Pro naše předky aloe vera vlastnila skutečné kosmetické přednosti; proto byla nazývána „elixírem mládí“.
Říká se, že tajemství krásy očí Kleopatry spočívalo v používání očních kapek z aloe a Nefertiti měla krásnou pokožku a pleť díky denním koupelím v oslím mléce s přídavkem dužiny z aloe vera. Systematické studium této rostliny v polovině roku 1900 vědecky prokázalo její specifické vlastnosti, které do té doby byly známy pouze na základě lidových znalostí. Uznávaná funkce aloe vera je odlehlá hlavně od přítomnosti komplexních cukrů zejména glukomannanů s imunostimulačními vlastnosti, minerálních solí, vitamínů, aminokyselin, organických kyselin, fosfolipidů a na protizánětlivých, analgetických a antimykotických enzymech s velkou nutriční hodnotou.
Šťáva z aloe vera je široce používaná vnější cestou pro své protizánětlivé, zklidňující, uklidňující, hydratační, anestizující, osvěžující, hojivé a antibakteriálními účinky.
Aloe vera má tyto schopnosti:
– Regenerační účinek na vlasová vlákna a pleť, stimuluje růst a zrání buněk;
– Působí hojivě na jizvy, má proteolytickou funkci, může rozpouštět a absorbovat mrtvé nebo poškozené buňky, stimuluje regenerační procesy;
– Protizánětlivý a analgetický účinek pomáhá překonávat zánětlivý proces, zmírňuje bolest a svědění, která mohou nastat v případě zarudlé nebo citlivé kůže nebo vlasové pokožky;
– Hydratační účinek;
– Fungicidní, bakteriostatickou a virostatickou účinnost, je schopna zabránit bakteriální kolonizaci, ke které by mohlo dojít na vlasové poškozené a namáhané pokožce;
– Detoxikační a omlazující účinek: odstraňuje toxiny přítomné na vlasové pokožce a nahromaděné ve vlasovém folikulu, což umožňuje lepší dýchání buněk.

R5 – ESENCIÁLNÍ OLEJ ZE ŠALVĚJE LÉKAŘSKÉ

Šalvěj lékařská, Salvia Officinalis, je rostlina pocházející z oblasti Středomoří a lze ji nalézt také ve volné přírodě v Itálii. Běžná šalvěj, kterou jsme zvyklí používat v kuchyni, nese ve skutečnosti vědecký název Salvia Officinalis. Tato skutečnost dává tušit, že je přirozeně obdařena léčebnými vlastnostmi a přednostmi, za které byla uznávána již starými Římany. Latinský název „salvia“ má prakticky stejný slovní kořen jako sloveso „salvare“ [italsky zachránit] a slovo „salus“ [latinsky spása, ale také zdraví]. Vzácnost této rostliny můžeme ještě více pochopit vzhledem k faktu, že Římané rostlinu sbírali za zvláštního rituálu bez používání železného náčiní, oblečeni v bílé tunice, naboso a s dobře umytýma nohama. Před a po Římanech od Egypťanů ze středověkých lékopisu je známo, že šalvěj byla vždy velmi oceňována i v bylinkářství.
Hlavní složky, které tvoří esenciální olej ze šalvěje lékařské, jsou flavonoidy, fenolové kyseliny a některé sloučeniny s estrogenním účinkem. Jsou to právě tyto poslední složky, které působí v oblasti vlasových folikulů, stimulují jejich aktivitu a růst kapilár a mohou díky svým antian¬drogenním hormonům zvrátit typické inhibiční působení DHT.

Pro složení R5 HERGEN Esenciálního aktivačního elixíru byly vybrány takové rostlinné oleje, které mají schopnost zesilovat a přispívat k stimulaci růstu vlasů, za podpory Esenciálního oleje ze šalvěje lékařské. To dělá R5 HERGEN Esenciální aktivační elixír dokonalým v kompletaci Fialové řady-Violet Line HERGEN řady, specializované na prevenci vypadávání a řídnutí vlasů.

R6 – OLEJ Z ALOE VERA

Aloe vera je účinný přírodní prostředek pro posílení vlasů a v boji proti jejich padání. Aloe vera je sukulentní rostlina z čeledi Aloacee, která pre¬feruje horké a suché klima. Jedná se o masitou trvalou rostlinu keříkovitého tvaru, vysoká až 1 m. Pěstuje se hlavně v Africe, Austrálii, Severní Americe, Střední Americe, Jižní Americe, Rusku, Japonsku. V Evropě se rostlina v určitém významnějším měřítku pěstuje pouze ve Španělsku. Mnohé se začínají pěstovat také v jižní Itálii, ale jsou ještě nevelikých rozměrů. Znalosti a využití Aloe Vera jsou velmi stará. Některé hliněné destičky pocházející z doby kolem roku 2000 před naším letopočtem, které byly nalezeny na konci devatenáctého století skupinou archeologů v Mezopotámii, poblíž města Nippur v Iráku, se zmiňují o aloe vera jako o rostlině, jejíž „listy připomínají pouzdra nožů“. Ve starověkém Egyptě byla aloe vera rostlinou, jejíž „krev“ dává krásu, zdraví a věčnost. Pro naše předky aloe vera vlastnila skutečné kosmetické přednosti; proto byla nazývána „elixírem mládí“. Říká se, že tajemství krásy očí Kleopatry spočívalo v používání očních kapek z aloe a Nefertiti měla krásnou pokožku a pleť díky denním koupelím v oslím mléce s přídavkem dužiny z aloe vera. Systematické studium této rostliny v polovině roku 1900 vědecky prokázalo její specifické vlastnosti, které do té doby byly známy pouze na základě lidových znalostí. Uznávaná funkce aloe vera je odlehlá hlavně od přítomnosti komplexních cukrů zejména glukomannanů s imunostimulačními vlastnosti, minerálních solí, vitamínů, aminokyselin, organických kyselin, fosfolipidů a na protizánětlivých, analgetických a antimykotických enzymech s velkou nutriční hodnotou. Šťáva z aloe vera je široce používaná vnější cestou pro své protizánětlivé, zklidňující, uklidňující, hydratační, anestizující, osvěžující, hojivé a antibakteriálními účinky.
Aloe vera má tyto schopnosti:
– Regenerační účinek na vlasová vlákna a pleť, stimuluje růst a zrání buněk;
– Působí hojivě na jizvy, má proteolytickou funkci, může rozpouštět a absorbovat mrtvé nebo poškozené buňky, stimuluje regenerační procesy;
– Protizánětlivý a analgetický účinek pomáhá překonávat zánětlivý proces, zmírňuje bolest a svědění, která mohou nastat v případě zarudlé nebo citlivé kůže nebo vlasové pokožky;
– Hydratační účinek;
– Fungicidní, bakteriostatickou a virostatickou účinnost, je schopna zabránit bakteriální kolonizaci, ke které by mohlo dojít na vlasové poškozené a namáhané pokožce;
– Detoxikační a omlazující účinek: odstraňuje toxiny přítomné na vlasové pokožce a nahromaděné ve vlasovém folikulu, což umožňuje lepší dýchání buněk.

R6 – OLEJ Z MĚSÍČKU LÉKAŘSKÉHO

Měsíček lékařský, Calendula, je jednoletá bylina pocházející ze Středomoří, již dlouho známá pod názvem „měsíček“.
Lodyhy měsíčku mohou dosáhnout výšky přibližně 70 cm a mají různá rozvětvení, na jejichž koncích rozvíjejí žluto – oranžové květy shromáždě¬né do úborů. Jsou to právě ony, ze kterých vzniká extrakt těšící se zájmu kosmetiky a fytoterapie. Květy měsíčku obsahují karotenoidy, flavo¬noidy, polysacharidy a velké množství triterpenových sloučenin. Právě tyto sloučeniny mají protizánětlivé, analgetické, zklidňující, změkčující, hojivé a vysoce hydratační účinky. Olej z měsíčku lékařského způsobuje zejména zvýšení produkce fibrinu, což vede k rychlému uzavření ran, k dobré tvorbě granulační tkáně a k zlepšení rovnováhy buněčné hydratace pokožky. Nedávné studie také prokázaly silný antibakteriální a antibiotický účinek proti různým mikroorganismům, díky svému obsahu flavonoidů a saponinů.

R6 – RÝŽOVÝ OLEJ

Rýžový rostlinný olej je získaný lisováním za studena z plev, slupky zrna rýže, Oryza sativa. Ve východních zemích je rýžový olej známý jako „olej zdraví“. Jeho složení kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina palmitová a vitamin E je dokonale vyváženo a dělá olej obzvláště vhodným pro boj proti stárnutí kůže. Hlavní nutriční předností rýže závisí na množství vitaminu E a na přítomnosti g-oryzanol, rostlinného sterolu, který může účinně čelit škodám způsobených volnými radikály na fosfolipidech buněčné membrány, a který chrání pokožku před oxidačním stresem a fotostárnutím. Díky bohatému obsahu tokoferolů a množství mononenasycených mastných kyselin (kyselina olejová) a polynenasycených kyselin (kyselina linolová) byly oleji z rýže svěřeny antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, ochraňuje proti UV záření a působí proti stárnutí. Rýžový olej mimo jiné také poskytuje měkkost a hydrataci pokožky a vlasové pokožky a vyhlazuje povrch vlasů.

R6 -RICINOVÝ OLEJ ZE SKOČCE OBECNÉHO

Je to rostlinný olej získaný lisováním za studena ze semen rostliny Ricinus communis – skočec obecný. Skládá se z 90% z nenasycené mastné kyseliny nebo kyseliny ricinolejové, která působí antibakteriálně a proti plísním, ideální k zabránění šíření infekcí nebo plísní vlasové pokožky, ale také obsahuje kyseliny palmitovou, stearovou, linolovou a linolenovou, které vyživují a posilují vlasy, podporují rychlejší a zdravý růst. Ricinový olej je také vynikající hydratační, vyživující a změkčující kondicionér na vlasy. Olej je schopen vyživovat mazové žlázy ve vlasové pokožce, normalizuje sekreci a chrání zdraví vlasové cibulky, zajišťuje růst vlasů, které pak rostou lépe vyživované a vitálnější. To, co dělá jedinečným tento rostlinný olej, je jeho zvláštní příbuznost s keratinem, proteinovou látkou, která tvoří vlasy. Tím, že se dobře váže, zaručuje elixíru proniknout hluboko do vlasového vlákna, mít delší dobu vliv a specificky působit na strukturu vlasů.
Z těchto důvodů se výzkumníci BES rozhodli použít ricinový olej jako společný prvek pro složení všech Esenciálních elixírů Červené řady-Red Line.

R6 – ESENCIONÁLNÍ OLEJ Z LEVANDULE LÉKAŘSKÉ

Levandule lékařská, jejíž odborný název je Lavandula angustifolia nebo Lavandula officinalis, je rostlina patřící do čeledi Labiatae [hluchavko¬vité – pyskaté]. Do této skupiny patří rostliny, které se vyznačují mimořádnou přítomností fenolických sloučenin a esenciálních olejů. Poslední jmenované se nacházejí v sekrečních chloupcích listů a květů, které jsou téměř vždy v květenství.
Obvyklý název „levandule“, s jakým jsme zvyklí tyto rostliny nazývat, byl do italského jazyka implementován z latinského gerundia „lavare“ [praní] , což naráží na fakt, že tyto rostliny byly široce používané v dávných dobách, a to zejména ve středověku k očistě těla. Levandule je ve své podstatě známá již od starověku pro své antiseptické, analgetické, baktericidní účinky a je považována za mírné sedativum. Použití levandulového esenciálního oleje se doporučuje v případě citlivé, stresované nebo začervenalé vlasové pokožky nebo pleti. Vzhledem ke svým známým uklidňujícím působením je vskutku efektivní při léčbě malých kožních problémů, způsobených vnějšími vlivy. Levandulový esenciální olej lze také použít přímo na vlasová vlákna, která posílí, hydratuje, vyhladí vnější kutikulární vrstvu a brání nevzhlednému roztřepení ko¬nečků. Tím, že dodává výživu a kyslík do vnitřních vrstev vlasové pokožky, je schopen stimulovat metabolickou aktivitu vlasového folikulu a tím podporovat růst silnějších vlasů.
Drahocenné, jemné, vyživující a ochranné rostlinné oleje spojené s esenciálním olejem z levandule dělají z R6 HERGEN Ochranného esen¬ciálního elixíru ideální elixír a v případě citlivé vlasové pokožky se dají slučovat s jakýmkoliv jiným produktem z řady HERGEN. Tento konkrétní Ochranný esenciální elixír může být použit pro ochranu zvláště citlivé vlasové pokožky, která je náchylná k zarudnutí a to i bez použití jílu. Použití několika kapek R6 HERGEN Ochranného esenciálního elixíru přímo do barvení nebo odbarvování vlasů může zabránit objevení se zarudnutí a může zmírnit nepříjemné pocity, které se často vyskytují u některých jednotlivců. Jinou možností může být aplikace několika kapek R6 HERGEN Ochranného esenciálního elixíru přímo na vlasovou pokožku náchylnější k za¬rudnutí v oblastech jako je například čelo, zadní oblast uší a horní část krku a to během použití masky na vlasy. Vzhledem k vysoké čistotě těchto Esenciálních elixírů v případě, že by byly aplikovány přímo na vlasovou pokožku nebo na pleť, je vhodné přistoupit k testování produktu na malé části těla a vyhodnotit vzhled jakýchkoli eventuálních alergií nebo reakcí z přecitlivělosti. V každém případě stačí jen několik málo kapek Esenciálního elixíru k dosažení opravdových cílených výsledků.

R7 – ESENCIÁLNÍ OLEJ Z LITSEA CUBEBA

Litsea cubeba je stále zelený strom, který se pěstuje v Číně, Indočíně, Indii, Srí Lance a Vietnamu, kde se podle lidové tradice říká, že vytvořil pouto s anděly a tak mu byl dán název „mai chang“ což znamená „volání anděla“. Motiv této legendy je snadno pochopitelný: Litsea cubeba dodává energii, vyvažuje, je antidepresivem a přírodním uklidňujícím prostředkem. Pomáhá bojovat proti obavám, fóbiím, nespavosti a nervozitě, vytváří vnitřní i vnější osobní harmonii. Silice se získává z malých bobulí litsea cubeba desti¬lací vodní párou. Má světle žlutou barvu a její intenzivní aroma připomíná verbena [sporýš] nebo lemon grass [citronová tráva], se stopou květinové vůně. Intenzivní vůně je schopna dodat energii a je ideální k povzbuzujícímu probuzení naplněnému světlem. Litsea cubeba lze použít k boji proti účinkům času naší pleti a k zabránění kožnímu povolení. Litsea cubeba má spoustu blahodárných účinků, kterých dodává našemu tělu bezpočet:
– její činnost energetická a stimulační přispívá k podpoře imunitního systému
– je všeobecným tonikem
– působí protizánětlivě
– posiluje a povzbuzuje
Tyto vlastnosti činí z R7 HERGEN Restrukturalizačního energizujícího esenciálního elixíru dokonalý rekonstrukční přípravek, který může být spojen s produkty energizujícími a posilujícími Modré řady – Blue Line a s vyživujícími a restrukturalizačními výrobky Zlaté řady-Gold Line.

R7 – RICINOVÝ OLEJ ZE SKOČCE OBECNÉHO

Je to rostlinný olej získaný lisováním za studena ze semen rostliny Ricinus communis – skočec obecný. Skládá se z 90% z nenasycené mastné kyseliny nebo kyseliny ricinolejové, která působí antibakteriálně a proti plísním, ideální k zabránění šíření infekcí nebo plísní vlasové pokožky, ale také obsahuje kyseliny palmitovou, stearovou, linolovou a linolenovou, které vyživují a posilují vlasy, podporují rychlejší a zdravý růst. Ricinový olej je také vynikající hydratační, vyživující a změkčující kondicionér na vlasy. Olej je schopen vyživovat mazové žlázy ve vlasové pokožce, normalizuje sekreci a chrání zdraví vlasové cibulky, zajišťuje růst vlasů, které pak rostou lépe vyživované a vitálnější. To, co dělá jedinečným tento rostlinný olej, je jeho zvláštní příbuznost s keratinem, proteinovou látkou, která tvoří vlasy. Tím, že se dobře váže, zaručuje elixíru proniknout hluboko do vlasového vlákna, mít delší dobu vliv a specificky působit na strukturu vlasů.
Z těchto důvodů se výzkumníci BES rozhodli použít ricinový olej jako společný prvek pro složení všech Esenciálních elixírů Červené řady-Red Line.

R7 – ARGANOVÝ OLEJ

Jméno Argan, pod nímž je rostlina známa, odpovídá místnímu názvu „tashelhit“, který v berberském jazyce Berberů, (domorodí obyvatelé severní Afriky na území odpovídajícímu dnešním státům Maroka, Alžírska, Tuniska a Libye) znamená „olej“. Arganovník je strom s trnitými větvemi vysoký 8-10 metrů, velmi odolný, který může žít dokonce 150-200 let. Lisováním ovoce arganového stromu za studena se dostanete rostlinný olej, který se snadno vstřebává bez toho, aniž by mastil. Vlastnosti oleje Argan jsou spojeny s jeho vysokým obsahem důležitých živin, jako je omega-3, tokoferoly, flavonoidy, karotenoidy a vitamin E, látky, které poskytují silné antioxidační vlastnosti a silné výživné a ochranné účinky vlasové pokožce a pleti. Arganový olej hraje důležitou roli v prevenci stárnutí kožních tkání a působí proti tvorbě volných radikálů. Kromě toho má také vynikající účinek na vlasy, restrukturalizuje a hydratuje vlasové vlákno, které by jinak vypadalo suché, křehké, oslabené a bez lesku. Zejména v něm obsažená kyselina linolová zvyšuje pružnost a vitalitu vlasů, vytváří ochrannou bariéru, která vlasu brání v lámání.

R7 – OLEJ Z LÍSKOVÝCH OŘÍŠKŮ

Lískový oříšek je plodem lísky obecné, Corylus avellana, keře, kultivovaného člověkem již od starověku. Olej z lískových oříšků se získává za studena mechanickým lisováním lískových oříšků, oddělující mastnou část z krémovější a umožňuje tak oleji udržet všechny jeho organoleptické [smyslové] vlastnosti. Ořechová chuť oleje oříšků je velmi příjemná a její vůně je jemně ovocná. Olej je jantarové barvy a je považován za velmi lehký a jemný, nemastný olej. Olej lískových oříšků je zdrojem cenných minerálních látek jako je selen, který má takovou vlastnost, že je schopen zpomalovat proces stárnutí buněk, dále má olej vysoký obsah vitaminu E, což je přírodní dokonalý antioxidant, jenž mát vliv na volné radikály, proti kterým působí a kromě toho olej napomáhá zachovávat krásu a zdraví. Plní tři základní úlohy:
– Má čistící schopnost, čistí póry od nečistot, je zejména pro ty, kteří žijí ve městech, která podléhají vysokému znečištění ovzduší;
– Má stahující schopnost, která pomáhá jemně zavřít póry;
– Má vyvažovací schopnost, reguluje produkci mazu.

R7 – OLEJ ZE SLADKÝCH MANDLÍ

Olej ze sladkých mandlí se získává ze semen mandlí, používá se v kosmetickém a terapeutickém odvětví, protože má vyživující, zvláčňující a výživné účinky. Olej ze sladkých mandlí je ideální k léčbě poškozených a křehkých vlasů. Je bohatý na mastné kyseliny a vitaminy A, B1, B2, B6, D a E. Vitamín A udržuje zdraví vlasů, vitamíny B1 a B6 podporují růst a vitamin E je excelentní antioxidant, který podporuje mikrocirku¬laci ve vlasové pokožce. Mastné kyseliny pronikají hluboko do vlasového vlákna, hydratují a vyživují jej „zevnitř“. Tímto způsobem olej ze sladkých mandlí zlepšuje zdraví vlasů v celém rozsahu, chrání vlasy před stresem a před vnějším namáháním, které by vlasy mohlo oslabit, opravuje nejvíce poškozené části vlasů a zlepšuje jejich vzhled a jejich senzorické vlastnosti.
Cenné látky, ze kterých je olej z mandlí složen, mu dodávají jedinečné vlastnosti:
– je mimořádně změkčovací a hydratační, vhodný pro velmi suché a poškozené vlasy;
– je uklidňující, má složení podobné mazu produkovaného pokožkou, není za „nepřítele“ kůže a v případě podráždění snižuje svědění;
– je zvláčňující a zvyšuje elastičnost díky mastným kyselinám, vyživuje a hydratuje i velmi suchou a hrubou kůži;
– je to cenný antioxidant schopný zabránit stárnutí pokožky, bojuje s volnými radikály, má efekt anti-aging.

R8 – OLEJ Z MĚSÍČKU LÉKAŘSKÉHO

Měsíček lékařský, Calendula, je jednoletá bylina pocházející ze Středomoří, již dlouho známá pod názvem „měsíček“. Lodyhy měsíčku mohou dosáhnout výšky přibližně 70 cm a mají různá rozvětvení, na jejichž koncích rozvíjejí žluto – oranžové květy shromážděné do úborů. Jsou to právě ony, ze kterých vzniká extrakt těšící se zájmu kosmetiky a fytoterapie. Květy měsíčku obsahují karotenoidy, flavonoidy, polysacharidy a velké množství triterpenových sloučenin. Právě tyto sloučeniny mají protizánětlivé, analgetické, zklidňující, změkčující, hojivé a vysoce hydratační účinky. Olej z měsíčku lékařského způsobuje zejména zvýšení pro¬dukce fibrinu, což vede k rychlému uzavření ran, k dobré tvorbě granulační tkáně a k zlepšení rovnováhy buněčné hydratace pokožky. Nedávné studie také prokázaly silný antibakteriální a antibiotický účinek proti různým mikroorganismům, díky svému obsahu flavonoidů a saponinů.
Z těchto důvodů lze měsíčkový olej uplatnit pro použití v prostředcích určených pro pleť, která trpí zaru¬dnutím. Jeho změkčující a zklidňující vlastnosti jsou schopny odlehčit citlivou oblast, snížit zarudnutí a zároveň ji ochránit a připravit na další ošetření.

R8 – ESENCIONÁLNÍ OLEJ Z LEVANDULE LÉKAŘSKÉ

Levandule lékařská, jejíž odborný název je Lavandula angustifolia nebo Lavandula officinalis, je rostlina pa¬třící do čeledi Labiatae [hluchavkovité – pyskaté]. Do této skupiny patří rostliny, které se vyznačují mimořádn¬ou přítomností fenolických sloučenin a esenciálních olejů. Poslední jmenované se nacházejí v sekrečních chloupcích listů a květů, které jsou téměř vždy v květenství.
Obvyklý název „levandule“, s jakým jsme zvyklí tyto rostliny nazývat, byl do italského jazyka implementován z latinského gerundia „lavare“ [praní] , což naráží na fakt, že tyto rostliny byly široce používané v dávných dobách, a to zejména ve středověku k očistě těla. Levandule je ve své podstatě známá již od starověku pro své antiseptické, analgetické, baktericidní účinky a je považována za mírné sedativum. Použití levandulového esenciálního oleje se doporučuje v případě citlivé, stresované nebo začervenalé vlasové pokožky nebo pleti. Vzhledem ke svým známým ukli¬dňujícím působením je vskutku efektivní při léčbě malých kožních problémů, způsobených vnějšími vlivy. Levandulový esenciální olej lze také použít přímo na vlasová vlákna, která posílí, hydratuje, vyhladí vnější kutikulární vrstvu a brání nevzhlednému roztřepení konečků. Tím, že dodává výživu a kyslík do vnitřních vrstev vlasové pokožky, je schopen stimulovat metabolickou aktivitu vlasového folikulu a tím podporovat růst silnějších vlasů.

R8 – PŠENIČNÉ PROTEINY

Pšeničné proteiny obsahují aminokyseliny podobné těm, které tvoří naše vlasy, z tohoto důvodu dodávají vlasům sílu, objem a lesk. Zároveň jsou schopny působit na vlasovou pokožku tím, že zlepšují její hydrataci a následně působí na vlasové vlákno.

R9- FRAGMENTY MERUŇKOVÝCH JADER

Obnovuje stratum corneum a vyhlazuje pleť a vlasovou pokožku jemným a neinvazivním způsobem. Je to ideální produkt k odstranění odumřelých buňek povrchové vrstvy kůže a vlasové pokožky, protože, pokud by nebyly odstraněny, zabraňovaly by fyziologické transpiraci a tedy i kůže by se jevila méně krásná a jasná. R9 HERGEN Čistící peeling se používá v případě abnormalit jako je nadměrná tvorba mazu a lupů, kdy je roztok schopen eliminovat tukové částice, které by jinak byly schopny sami udusit vlasy. Vlasy by se bez odstranění mazu nebo lupů stávaly stále slabšími, křehčími a nevzhledné a nepříjemné šupiny, by iritovaly i nadále vlasovou pokožku.
Složení peelingu je zvláště jemné, není agresivní a dělá kůži a vlasovou pokožku velmi měkkou, kompaktní a hydratovanou. Přírodní mikročástice, získané z meruňkových jader, dodávají peelingu excelentní vyhlazovací a exfoliační schopnost udělat pleť sametovou a zregenerovanou.
Lahodné aroma šťávy červeného grapefruitu hýčká, regeneruje a vyživuje všech pět smyslů, stejně jako pleť a pokožku hlavy.